Królowa Agata na tronie! Agatownik przedstawia swój świat- wywiad z projektantką.

1383487070-854

Cześć Agato :) Mogłabyś opowiedzieć czym się zajmujesz na co dzień?

Przede wszystkim jestem mamą i żoną, to rodzinie poświęcam najwięcej czasu. W przysłowiowej “chwili dla siebie” tworzę świat Agatownika. Tam jestem królową! Projektuję, zaopatruję się w materiały, wykrawam, szyję, robię zdjęcia i przedstawiam moje zabawki innym. Poza tym prowadzę bloga, próbuję pisania wierszy i maluję obrazy.

Czy pamiętasz kiedy zaczęła się Twoja przygoda z projektowaniem?

Odkąd pamiętam coś tworzyłam, rysowałam, projektowałam. Z usposobienia jestem artystyczną duszą. W mojej głowie kłębi się niezliczona ilość pomysłów, którym trzeba dać ujście. Dlatego puszczam wodzę fantazji i projektuję.

Co zatem było pierwszą rzeczą, którą zrobiłaś?

Moja babcia była krawcową, z uwielbieniem i adoracją patrzyłam jak szyje. Nigdy jednak nie była chętna, żeby nauczyć mnie tej sztuki. Gdy miałam 10, może 11 lat postanowiłam uszyć sukienkę. Kreatywnie myśląc położyłam się na kartonie i zrobiłam swój pierwszy wykrój. Sukienkę zszyłam ręcznie. Pasowała, aczkolwiek ubrałam ja tylko raz do przymiarki. Porzuciłam wtedy chęć szycia na długie lata, aż do ubiegłego roku. Bo wtedy tak naprawdę zaczęła się moja przygoda z szyciem i zabawkami.

Z czego czerpiesz inspiracje, co jest ich źródłem?

Pomysł na szycie zabawek i stworzenia świata pełnego fantazji powstał dzięki mojemu synkowi. On jest największym źródłem moich inspiracji. Uwielbiam jego prostotę myślenia, jego spostrzeżenia dotyczące otaczającego nas świata. Dzięki niemu zaczęłam dostrzegać szczegóły, które mnie inspirują, pobudzają moją wyobraźnię.

1365884576-286 1381259070-53

Jak wygląda Twój proces projektowania?

Projektowanie w moim przypadku jest procesem bardzo złożonym. Ze względu na to, że w moim asortymencie znajdują się zarówno produkty dla niemowląt jak i zabawki dla ciut większych dzieci (bądź dorosłych) projektowanie jest bardzo zróżnicowane. Projektując akcesoria dla niemowląt używam tylko nowych materiałów, myśląc o tym w jaki sposób będą przez dzieci użytkowane wybieram te najlepsze. Każda zabaweczka sensoryczna, gryzak czy nawet przewijak jest zaprojektowany tak, aby w jak największym stopniu pobudzać zmysły maluszka. Łączenie faktur: gładkie, chropowate, polarkowe, różnorodność metek, zabaweczki szeleszczą, grzechoczą. Każda jest inna.
Natomiast przy projektowaniu stworzeń różnej maści, skupiam się głównie na dobrej formie. Każdą pracę zaczynam najpierw od rysunku, wszystkie maja mieć określony ” mój” styl i wszystkie musza być mojego autorstwa. W swoich pracach nie naśladuję innych, staram się zawsze robić krok do przodu, wymyślając co raz to inne kształty i zestawienia. Przy szyciu tych zabawek, łączę techniki, zestawiam kolory, różnicuję faktury. Używam zarówno nowych tkanin jak i recyklingowych. Staram się również aby dobór tkanin różnił się od większości dostępnych na rynku. Zaprojektowane przeze mnie zabawki mają wywoływać emocje, pobudzać wyobraźnię. Nie przypadkowo wybieram : liski, szczurki, muchomory, jeże czy też chmury z piorunami, które w rzeczywistym świecie są naszymi wrogami, lękami. Zabawki te mają nam przypominać, że nie zawsze jest wszystko takie jakim się wydaje.

Agatownik traktujesz jako jak biznes czy pasję? A może jedno i drugie?

W chwili obecnej jest to 100% pasji. Ale nie ukrywam, że chciałabym aby przekształciło się w pasję z biznesem :-)

Jakie są Twoje plany rozwoju?

Agatownik to połączenie tradycyjnego wzornictwa z nowoczesnym designem. Nie wiem co przyniesie jutro, ale w głowie mam już kolejne kolekcje.

1379361312-951378752079-265

Czy są twórcy, których szczególnie podziwiasz i w których ślady chciałabyś pójść?

Jest wielu takich projektantów, nad których pracami nieprzytomnie wzdycham. Nie chcę tutaj wymieniać, bo jest ich masę zarówno w Polsce jak i na Świecie. Śledzę, podziwiam, czasem inspirują mnie ich prace, ale nikogo nie chcę naśladować.

Jakie nadzieje i plany wiążesz z DaWandą?

DaWanda to platforma międzynarodowa, mam nadzieję, że dzięki Wam zarażę moją pasją cały Świat ;-)

Bardzo dziękuję za inspirujący wywiad :) I życzę powodzenia w pracy twórczej!

To  ja dziękuję za możliwość opowiedzeniu o swojej pasji. Mam nadzieję, że udało mi się troszkę pobudzić Wasza wyobraźnię.

 

1379003141-889 1382710237-767

Podobał Ci się ten post? Podzielić się nim ze znajomymi:

Post przez Dominika Zubiel

napisał na 08.11.2013 - 15:12.

O Dominika

Social Media Ninja, wyznaje zasadę You only live online. Przeczytała pół internetu, sama uwielbia tworzyć ciekawy content. Absolwentka projektowania ubioru z marzeniem o zostaniu redaktorem w dziale mody polskiej edycji Vogue. Stawia na ciągły rozwój i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. » więcej od Dominika

Comments