Jajko czy kura – co jest ważniejsze?

W szale porządków szukamy inspiracji na wystrój wielkanocnego stołu, lista rzeczy do zrobienia wydłuża się z dnia na dzień. Kreatywne ozdabianie pisanek łączymy z poszukiwaniem smakowitych przepisów na świąteczny obiad. Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a my uwijamy się jak w ukropie, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jajka w każdej postaci królują w wielu domu. “Bez  jajek nie ma Świąt!” – na pewno słyszeliście to wiele razy.

Czy zwracacie uwagę na to jakie jajka wędrują do waszych wielkanocnych koszyków lub do sałatki? Zastanawialiście się kiedyś, co gwarantuje ich jakość? Zależność jest bardzo prosta: kury hodowane w godziwych warunkach znoszą dobre jajka. Może dla niektórych to oczywiste, ale powiedzcie szczerze – zawsze sprawdzacie oznaczenia informujące z jakiego chowu pochodzą kury, których jajka są w sprzedaży? Wiecie, co oznaczają symbole 0, 1, 2 i 3? 

Razem ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki namawiamy was do wsparcia akcji “Jak one to znoszą?”. W trakcie przedświątecznych zakupów świadomie wybierajcie jajka z symbolami 0, 1 lub 2, które oznaczają, że zniosły je kury żyjące w godnych warunkach. Jaja oznaczone 3 pochodzą z ferm przemysłowych, na których zwierzęta są przetrzymywane w ciasnych klatkach, bez dostępu do świeżego powietrza i dziennego światła. Często padają z wycieńczenia lub ze stresu wydziobują sobie pióra. Takim praktykom mówimy stanowcze NIE!

Jajko czy kura – co jest ważniejsze? Zdecydowanie najważniejsze są zadowolone kury znoszące szczęśliwe jajka, których życzymy Wam bez liku w nadchodzące Święta :)

źródło zdjęć: www.flickr.com/photos/otwarteklatki

Podobał Ci się ten post? Podzielić się nim ze znajomymi:

Post przez Magdalena Chmielewska

napisał na 11.04.2017 - 13:31.

Kategoria: Aktualności

Komentarz

  1. Karolina (16.04.17 15:40 Uhr)

    Niestety w warunkach chowu ściółkowego, czyli z oznaczeniem “2” kury nie mają wcale godnych warunków, wystarczy trochę na ten temat poszperać internecie. Również tzw. “wolny wybieg” często zakrawa o żart. Jedynie kupując jajka z chowu ekologicznego, czyli z oznaczeniem “0” możemy mieć pewność, że nie wspieramy cierpienia tych ptaków.

Comments