Dziewczyny w podróży, czyli jak samotnie ruszyć w świat i…nie zwariować.

“Nie jestem tą samą osobą odkąd zobaczyłam blask księżyca na drugim końcu świata.” – Mary Anne Redmacher; autorka, artystka.

Obecnie nie jest już tak trudno dotrzeć na koniec świata – wszystko mamy na wyciągnięcie ręki i z odrobiną szczęścia oraz samozaparcia możesz znaleźć się w miejscach, które jeszcze do niedawna były całkowicie poza Twoim zasięgiem. I finansowo i fizycznie. Dzikie zakątki Ameryki Południowej, egzotyczna i tłoczna Azja, nieokiełznana Afryka, zapomniane wyspy o niemożliwych do wymówienia nazwach, czy wreszcie Europa, nierzadko porównywalnie niebezpieczna i tajemnicza. A to tylko mała część tego, co czeka za drzwiami. Dziś świat stoi otworem i należy do wszystkich, a odwagę wynagradza po stokroć, więc na co czekasz, Dziewczyno? Zamknij oczy i zakręć globusem, niech wystawiony palec wskaże Ci drogę. Albo daj szansę skrywanym marzeniom, wybierz nieznane i…poznaj siebie lepiej.

Pracownia Północ

Dziewczyna sama w podróży? Wiele osób powie, że to się nie godzi, że niebezpiecznie i lekkomyślnie, ale czy słusznie? Żyj i daj żyć innym po swojemu, bo wbrew krzywdzącym stereotypom kobiety wcale słabszą płcią nie są, a wręcz przeciwnie. Samotna podróż wymaga jaj i wewnętrznej siły, których nam nie brakuje – z każdym kolejnym krokiem w nowych miejscach przybywa odwagi i doświadczenia. Podróże już dawno przestały być tylko przemieszczaniem się z miejsca A do miejsca B, to świadomy wybór w poszukiwaniu innego człowieka, innego jedzenia, innych widoków. Ujmując rzecz najprościej: neopodróżniczki chcą poznać to inne życie, posmakować go możliwie dokładnie, ale znają też zasady i wiedzą, jak pozostać bezpieczne.

1.Zacznij od małych wojaży

Jeśli myślisz o pierwszej samotnej podróży, to warto przemyśleć to na spokojnie – nie musisz od razu skakać na głęboką wodę! Pomyśl o nowym, ale stosunkowo bezpiecznym kierunku, niekoniecznie o innym kontynencie.

PAK.IN

2.Zrób research i przygotuj się na nowe

Samotna podróż wymaga zwielokrotnionej troski i dobrego przygotowania pod kątem miejsca, kultury i dodatkowego ekwipunku. Internet Cię uratuje! W sieci znajdziesz wszystko: informacje na stronach www, portalach, posty na blogach czy opinie na forach. Warto wiedzieć, co gdzie w trawie piszczy, a przede wszystkim jak nie trafić w nieodpowiednie miejsca o złym czasie.

Świnie’

3.Dopieść się po stokroć

Czasem lepiej odpuścić standardowe turystyczne wycieczki po muzeach i innych miejscach przedreptanych wzdłuż i wszerz przez rzesze ludzi z aparatami na rzecz nowych doznań. Odwiedź nietypowe restauracje i lokale, które mogą Cię czymś zaskoczyć, ale koniecznie poszukaj też w sieci miejsc, gdzie chętnie spędzają czas “lokalsi” i podpatrz ich codzienne życie. Bez wyrzutów sumienia wypuść się na pchli targ, by pobuszować między straganami w poszukiwaniu prawdziwych skarbów…Ani czas ani towarzysze podróż Cię przecież nie ograniczają, więc rób to, na co masz ochotę, bo w takich okolicznościach egoizm sprawdza się doskonale.

Finkewear

4.Czego oczy nie widzą

Miej na względzie, że co kraj, to obyczaj i rozeznanie w temacie norm dotyczących ubioru i zachowania się w miejscach publicznych ma wysoki priorytet. Kusych strojów lepiej unikać z zasady, co nie oznacza, że w upale masz biegać w golfie. Sukienka midi, tiszert, szorty to dobry wybór, byleby nie odsłaniały zbyt dużo – zachowaj proporcje i dobry smak! Skromnie, wygodnie, z naturalnych materiałów. Zrezygnuj z cennej biżuterii, a wszystkie elektroniczne gadżety trzymaj w dobrze skrytych kieszeniach. I tutaj dobrze pomyśleć o solidnej, wielozadaniowej torbie albo porządnym plecaku z wieloma kieszeniami, skrytkami i zapięciami. Nie ma ryzyka, że zabierzesz wtedy za dużo niepotrzebnych rzeczy i będziesz bardziej “mobilna” z takim bagażem niż z walizką na kółkach chroboczącą po bruku bez litości. To bezpieczne i na swój sposób romantyczne rozwiązanie: ruszasz sama z plecakiem (torbą – tobołkiem) w świat, hej przygodo!

Animal Kingdom

Lauke

5.Sama, ale nie samotna

Jesteś białą kartką, kiedy wkraczasz do nowego miejsca, szczególnie w pojedynkę, więc wykorzystaj to mądrze. Samotna podróż nie oznacza przecież samotności, a wręcz powinna być początkiem wielu nowych znajomości. Poznawaj jak najwięcej ludzi w różnych okolicznościach: pytaj o drogę, zagaduj ekspedientów czy innych turystów w hostelach, nie wstydź się dołączyć do rozmów w gwarnych miejscach. Zwyczajnie wyjdź do ludzi i zdobywaj nowe znajomości na całym świecie.

taff.one

 

5.W kontakcie

Chociaż czasem kusi, by przy okazji wyjazdu odciąć się całkowicie i wyciszyć wszystkie komunikatory, to mimo wszystko pozostań w stałym kontakcie ze światem, a przynajmniej z najbliższymi. Wystarczy kilka krótkich wiadomości, zdjęcie, post, by dać bliskim sygnał, że wszystko w porządku, a Tobie pewność, że kiedy zdarzy się coś nieprzewidzianego oni jako pierwsi to zauważą i zareagują odpowiednio szybko. Media społecznościowe ułatwiają komunikację, warto z nich korzystać w czasie samotnej podróży – oczywiście w rozsądnych granicach – dla własnego bezpieczeństwa i…spokoju.

Spox Sox

Więcej niby-oczywistych porad? W sieci roi się od tutoriali, które mogą usprawnić podróż a szczególnie etap pakowania się, który bywa ogromnie uciążliwy. Dobre wykorzystanie przestrzeni plecaka, zabezpieczenie kosmetyków, czy dobór wielofunkcyjnych produktów ratujących życie (albo fryzurę!), to tylko krople w morzu istotnych informacji. Dużo zależy od kierunku, który obierasz, ale jeszcze więcej od Ciebie samej.

Bezpieczeństwo to hasło kluczowe, ale pamiętaj, co jest równie istotne: niech rozsądek i strach przed nieodkrytym nie zabiją ducha przygody!

Echo Fashion

Podobał Ci się ten post? Podzielić się nim ze znajomymi:

Comments