Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Wybór pierścionka zaręczynowego to nie lada wyzwanie dla każdego mężczyzny. Nie dość, że zazwyczaj nie wie, jaki rozmiar pierścionka ma jego wybranka, to zwykle też domyśla się, co ją w ogóle może usatysfakcjonować. Każdemu obiło się o uszy kilka faktów i mitów dotyczących tradycji zaręczyn. Najbardziej popularne są te oscylujące wokół tematu samego pierścionka: symboliki kamieni, materiału, z którego powinien być wykonany lub (a może przede wszystkim?) minimalnej wartości takiego podarku. Podobno pierścionek zaręczynowy powinien kosztować co najmniej tyle, ile wynosi miesięczna wypłata proszącego o rękę ;)

Ile par, tyle i pomysłów na zaręczyny, a tym samym i na symbol bliskiego zamążpójścia w postaci pierścionka. Nie brakuje amatorów tradycyjnych, dyskretnych wzorów, ale też i tych większych, bogato zdobionych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pierścionki z autorskich pracowni, niekoniecznie szalenie drogie, a wykonane ręcznie przez prawdziwych rzemieślników i niewątpliwie piękne. Mnogość dostępnych kształtów brylantu, cyrkonii czy innych wykorzystanych kamieni pozostawia ogromne pole do popisu – klasyczny okrągły, kwadratowy, prostokątny, czy inne, bardziej finezyjne typu migdał, serce i kombinacje kształtów. Warto mieć na uwadze gust wybranki, co tyczy się również materiału zastosowanego kruszca i jego koloru. Bezpieczne wydaje się być białe złoto, jednak powiew retro przypomniał o jego żółtej i różowej odmianie, które w rękach zdolnego fachowca mogą przybrać zachwycające formy. Dla odważnych są dostępne również modele pierścionków z łączonego złota, a w wersji ekonomicznej ze srebra i złoconego srebra. Standardowe diamenty z powodzeniem zastępują kolorowe kamienie szlachetne i półszlachetne oraz perły. Rubin, szafir, szmaragd, granat, turmalin, topaz, kamień księżycowy czy akwamaryn to tylko przykłady, bo wybór jest ogromny, a kolorystyka i dodatkowa symbolika kamieni nosi w sobie niezaprzeczalny urok.

Jest jednak jedna, klasyczna zasada dotycząca pierścionków zaręczynowych. Ten idealny powinien mieć jedno lub trzy oczka. Inne wariacje to trochę bardziej sztuka niż tradycja ;) No! Ważny jest też rozmiar. Jak zmierzyć palec, podpowiadamy tu.

Diament

Diament to niezwykle cenny kamień szlachetny, formujący się przez miliony lat. W naturze występuje on bardzo rzadko, dlatego też jego cena potrafi zawrócić w głowie nie jednej wybrance. Często niechybnie diament nie jest rozróżniany od brylantu. Jaka jest między nimi różnica? Otóż diament to kamień nieoszlifowany, który w naturze cechuje się dosyć matową powierzchnią o średnim połysku. Po odpowiedniej obróbce i poddaniu procesowi szlifowania, diament staje się olśniewającym brylantem, który tak dobrze znamy z wyjątkowo pięknych pierścionków zaręczynowych.

Następnym, niezwykle istotnym kryterium jest kolor kamienia. Diamenty zwykle są koloru żółtego, brunatnego, czasem czarnego i niebieskiego. Najrzadziej występujące są diamenty bezbarwne.

I jeszcze jedna ciekawostka. To szlif decyduje o ostatecznym kształcie kamienia oraz decyduje, w jaki sposób ten wyjątkowy kamień odbija światło. Szlif okrągły, inaczej brylantowy, daje najpiękniejsze efekty wizualne i estetyczne. Brylanty z tym szlifem są zarazem najdroższe, ale dające największy blask. Oprócz klasycznego szlifu brylantowego spotykamy również inne rodzaje szlifów: princess, owal, szmaragd, asscher, serce, markiza, trójkąt, łezka, radiant. Jeden kamień, a tyle możliwości!

Miłośniczka subtelnego przepychu

Jak już się zaręczać, to niech na palcu się błyszczy i skrzy, żeby nie było żadnych wątpliwości ani odnośnie intencji ani wartości pierścionka. Odpowiedzią będzie lekko barokowy styl i więcej niż jeden, taki samotny przecież, kamień.

Indywidualne podejście

Tutaj można zaszaleć z formą, kruszcem, kamieniami. Liczy się gest i szczere uczucia. Taki unikatowy projekt z kolorem w roli głównej będzie cieszył jej oczy, ale też pochwyci wiele ciekawskich spojrzeń.

Podobał Ci się ten post? Podzielić się nim ze znajomymi:

Post przez Monika Skuza

napisał na 15.11.2017 - 01:05.

Comments