DaWanda zamyka platformę 30 sierpnia 2018 r.

Z wielką przykrością informuję, że DaWanda po 12 latach swojej działalności zostanie zamknięta 30 sierpnia 2018 roku.

Rozumiem, że ta wiadomość jest zaskakująca. Dlatego chciałabym wyjaśnić Ci, dlaczego zdecydowaliśmy się podjąć ten krok.

W ostatnim kwartale 2017 roku osiągnęliśmy zyskowność, jednocześnie nie byliśmy w stanie wypracować pożądanych wzrostów. Zmiany wprowadzane konsekwentnie przez nas w ostatnim roku nie przyniosły oczekiwanej poprawy i nie udało nam się podnieść znacząco wyników sprzedaży. Rynek e-commerce znacznie zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat, a nasz model biznesowy, ograniczony geograficznie, napotykał coraz więcej barier. Ponadto nie byliśmy w stanie wdrożyć żadnych innowacyjnych pomysłów w minionym czasie.

DaWanda nie ogłasza bankructwa. Zdaliśmy sobie sprawę, że nie nadążamy, a ryzyko z tym związane jest po prostu zbyt duże. Ponosimy ogromną odpowiedzialność za naszych sprzedawców, kupujących, partnerów i pracowników. Dlatego zaczęliśmy szukać rozwiązań i prowadzić działania mające na celu znalezienie partnera biznesowego dla naszej platformy. Każda decyzja podejmowana była dla dobra społeczności DaWandy.

Zastanawialiśmy się nad kwestią, dokąd pokierować naszą społeczność, by znalazła się w najlepszych rękach. Szukaliśmy przestrzeni, w której rzemieślnicy oraz drobni i niezależni twórcy będą promowani i stworzą dla siebie rynek. Etsy podziela te same wartości oraz cele co DaWanda i jest naturalnym rozwiązaniem dla naszych sprzedawców oraz kupujących. Z 35 milionami kupujących, Etsy oferuje naszym sprzedawcom ogromny rynek. Tak więc, jeśli chodzi o narzędzia, usługi i możliwości techniczne, Etsy może ułatwić życie wielu naszym sprzedawcom bardziej niż my. Nasi kupujący będą mieli dostęp do ponad 50 milionów produktów z całego świata także ze swoich rodzimych stron.

Wszyscy kupujący szukający ręcznie wykonanych i unikatowych produktów, materiałów do majsterkowania lub tutoriali znajdą je na stronie Etsy.com. Dlatego opracowaliśmy specjalne narzędzie, dzięki któremu sprzedawcy z DaWandy będą mogli przenieść swoje butiki na Etsy zupełnie za darmo. Narzędzie będzie gotowe i dostępne od 2 lipca 2018 r.

Oczywiste jest, że pojawi się wiele pytań, niepewności, a nawet obaw związanych z przekazaną przez nas wiadomością. Postaramy się jednak odpowiedzieć na wszystkie najlepiej, jak tylko potrafimy. Cały zespół obsługi klienta, a także wielu pracowników DaWandy czeka w gotowości, by pomóc i doradzić w sprawie przejścia na Etsy. Nie będziemy jednak w stanie moderować forum ani naszych kanałów w mediach społecznościowych z powodu spodziewanego dużego odzewu. Prosimy o przesyłanie wszystkich zapytań pocztą lub telefonicznie.

Uwierz mi, że proces prowadzący do tej decyzji był bolesny. Po 12 latach nie mogę sobie wyobrazić, tak jak wielu naszych pracowników, jak może wyglądać życie bez DaWandy. Niemniej jednak uważam, że jest to właściwy sposób na długofalowe istnienie Twojego biznesu, Twoich dochodów i przyszłego wzrostu.

Nawet, jeśli nie będzie już DaWandy, jestem dumna i wdzięczna za wszystko, co osiągnęliśmy. Dziś handmade stał się solidną kategorią w handlu elektronicznym, tysiące ludzi odnalazło się w rękodziele i założyło jednoosobowe działalności, powstało wiele firm i spełniło się mnóstwo marzeń. Miliony klientów pomogło wypromować alternatywną formę konsumpcji w relacji “human to human”.

Po naszej myśli idea DIY stała się absolutnym trendem – rękodzieło kwitnie, a do tego powstał ekosystem, który wcześniej nie istniał.

Wszystko to będzie kontynuowane, nawet jeśli nie będzie już DaWandy jako marki i platformy. To nie jest mała sprawa. Jestem z tego dumna i mam nadzieję, że wszyscy pomożemy w kontynuacji tej misji.

Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy sprawili, że świat stał się dla mnie bardziej kolorowy i kreatywny!

Serdecznie pozdrawiam,

Claudia

Założycielka i Dyrektor Zarządzająca DaWanda

Podobał Ci się ten post? Podzielić się nim ze znajomymi:

Post przez Monika Skuza

napisał na 02.07.2018 - 14:48.

Kategoria: Aktualności

Comments